Are interested in arabic language ?

blog img

Arabic Private lessons / Arapça özel dersler

By : Firas Faraji

no comment

04 Jan 2018

Arapça öğrenmek ister misin ? Arapça’nın aslında çok kolay bir dil olduğuna hatta İngilizce’den çok daha rahat öğrenilebileceğine inanıyorum. Bugüne kadar bir çok kişiye grup halinde, birebir veya internet üzerinden Arapça dersler verdim. Derslerimde öğrenciyi dilin dört temel unsuru olan okuma - yazma - anlama - konuşma noktalarında aynı anda geliştirmeye yönelik modern metodlar uygulamaktayım. Arapça’nın büyülü dünyasıyla tanışmanız çok kolay.

blog img

Are you crazy about languages? I am Firas, Arabic language Tutor for non-natives. I am Syrian and I teach Modern Standard Arabic, Spoken Arabic, Classical Arabic. I have a wide experience of teaching all levels, ages and nationalities. With me, you will enjoy leaning and practicing Arabic language, and you will know a lot about Arab customs and traditions and Arabic literature and culture. I use different learning materials to make my lessons interesting and full of fun. I customize my teaching approach based on my student’s needs and goals. I seek to improve my student's confidence in using the language skills (speaking, reading, listening and writing) with a focus on everyday life situations.

Lesson/Ders
Method/Yöntem
Price/Fiyat
Arabic/Arapça
In Person: Istanbul, Turkey
200 TL
Arabic
Skype
$75
Photoshop
In Person: Istanbul, Turkey
200 TL
3D Max
In Person: Istanbul, Turkey
200 TL
AutoCAD
In Person: Istanbul, Turkey
200 TL
personal picture

about me


HEY! i'm Firas

I am a passionate architect and self-taught teacher interested in working with like-minded people in creative environments.

Aynı fikirde olduğum insanlarla yaratıcı bir ortamda çalışmayı seven hırslı bir mimar ve öğretmenim. ben suriyeliyim az İngilizce ya da arapça gereklidir, benim Türkçim çok iyi değil

contact me


my e-mail

info (at) firasf.com

my address

İstanbul/Turkey

- International Payment: I Prefer PayPal but if you want to do bank transfer, please get in touch with me.

Arabic, Arapça, Özel Ders Veren Arapça, Arabic Private lesson, Arapça Öğretmeni, Arabic Teacher, Istanbul, İstanbul, Türkiye, Turkey, Skype

categories:

Education

Learn

Arabic Language

Dil